Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............


"Kiedy małżonkowie, uciekając się do środków antykoncepcyjnych, oddzielają od siebie dwa znaczenia, które Bóg Stwórca wpisał w naturę mężczyzny i kobiety i w dynamizm ich zjednoczenia płciowego, zajmują postawę <sędziów> zamysłu Bożego i <manipulują> oraz poniżają płciowość ludzką, a wraz z nią osobę własną i współmałżonka, fałszując wartość <całkowitego> daru z siebie".
» Jan Paweł II, adh. Familiaris consortio, 32
ANTYKONCEPCJA PONIŻA CZŁOWIEKA

Z dr. n. med. Hanną Cerańską - Goszczyńską, prezesem Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny rozmawiają: Ania Waligórska, Magda Boczkowska i Sylwia Żochowska, uczennice Liceum Cervantesa, kl. I


Czym zajmuje się stowarzyszenie?

Udając się na spotkanie do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny można dowiedzieć się na czym polegają metody rozpoznawania płodności, czyli naturalne planowanie rodziny (NPR) promowane przez stowarzyszenie, nauczyć się obserwacji własnego ciała, uzyskać odpowiedz na nurtujące nas pytania i poznać ,,prawdziwe oblicze" wielu powszechnie znanych i dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych. Stowarzyszenie prowadzi wykłady z dyplomowanymi nauczycielami, dla tych osób, które przyjdą i wykażą chęć nauczenia się i w przyszłości stosowania naturalnych metod NPR. Stowarzyszenie prowadzi też kursy, które kształcą przyszłych, wykwalifikowanych nauczycieli.

Kilka mitów dotyczących naturalnego planowania rodziny.

Na początku uważano że naturalne metody NPR są metodami kościelnymi. Wzięło się to stąd, że w Polsce pierwszą instytucją, która rozpoczęła promocję tych metod był Kościół. Choć metody te badali i nadal badają naukowcy na całym świecie (zarówno wierzący, jak i niewierzący) stereotyp ten nadal utrzymuje się w myśleniu ludzkim. Zarzucano również, że metody te są nienaukowe i nieskuteczne. Dziś naukowe opracowania wybitnych lekarzy dowodzą, że metody są wiarygodne i bardzo skuteczne. Wiele opracowań, które sprzeciwiają się tym metodom zaniża ich skuteczność, z czego powstaje przekonanie, że są one nieskuteczne.

Na czym polegają metody NPR promowane przez stowarzyszenie?

Stowarzyszenie to zajmuje się głównie metodą objawowo-termiczną jak i pozostałymi: termiczną i owulacji (obserwacja śluzu). Metoda termiczna (jedno-wskaźnikowa) polega na codziennym, skrupulatnym mierzeniu temperatury ciała oraz sporządzaniu odpowiedniego wykresu. Dzięki niemu można określić w której fazie cyklu jest kobieta i kiedy jest płodna. Metoda owulacji polega na codziennej obserwacji śluzu z szyjki macicy informującego o fazie płodności w cyklu miesiączkowym. Metoda objawowo-termiczna(dwu-wskaźnikowa) jest bardziej dokładna. Oprócz temperatury obserwuje się również śluz oraz w razie potrzeby zmiany szyjki macicy. Obserwację najlepiej rozpocząć od mierzenia podstawowej temperatury ciała, a po pewnym czasie można dołączyć obserwację śluzu.

Czym naturalne metody NPR różnią się od sztucznych metod regulacji poczęć np. pigułki, prezerwatywy?

Metody NPR wynikają z praw biologicznych, polegają na obserwacji zmian neurohormonalnych w organiźmie kobiety. Nie powodują żadnych szkód dla zdrowia, przyczyniają się do poznania funkcjonowania swojego ciała i umacniają więź małżeńską. Stosowanie sztucznych metod jest ingerowaniem w działanie własnego organizmu, może wywołać wiele niepożądanych skutków i niszczy płodność. Tabletka hormonalna i wkładka wewnątrzmaciczna działają ponadto wczesnoporonnie.

Czy promowane przez stowarzyszenie metody są potwierdzone naukowo?

Metody te są całkowicie potwierdzone naukowo. Badania przeprowadzone przez Światową Organizację Zdrowia potwierdzają ich bezpieczeństwo i skuteczność. Lekarze i naukowcy z wielu zakątków świata, w swoich opracowaniach potwierdzają wiarygodność tych metod. Są to ludzie różnych ras i wyznań (także ludzie niewierzący), więc nie ma mowy o jakimkolwiek osobistym stosunku, opinie te są całkowicie naukowe i profesjonalne (Zostało nam przedstawione mnóstwo dokumentów, opracowań i podręczników, które potwierdziły słowa pani Doktor).

Kto w Polsce oprócz tego stowarzyszenia promuje metody NPR?

Łącznie z Polskim Stowarzyszeniem Nauczycieli Naturalnego Planowania Rodziny w Polsce istnieją cztery takie organizacje. Jest to Liga Małżeństwo Małżeństwu, Instytut Naturalnego Planowania Rodziny wg dr Rotzera oraz Towarzystwo Odpowiedzialnego Rodzicielstwa.

Czy metody antykoncepcyjne naprawdę mogą prowadzić do niepłodności?

Środki te mogą wyrządzić naprawdę wiele szkód w organiźmie. Opisałyśmy w tym materiale kilka sztucznych środków antykoncepcyjnych oraz ich szkodliwe działanie. Dla przykładu można podać, że ok.2% młodych kobiet, które przyjmowały pigułki antykoncepcyjne cierpi później na bezpłodność. Środki te mają zdecydowanie więcej wad niż zalet i wielu przypadkach mogą być bardzo niebezpieczne.

Na czym polega działanie pigułek antykoncepcyjnych i jakie są ich rodzaje?

Pigułki antykoncepcyjne za pomocą sztucznych hormonów zaburzają pracę przysadki mózgowej, która odpowiedzialna jest za wszystkie procesy zachodzące co miesiąc w ciele kobiety. W wyniku ich działania nie następuje dojrzewanie komórki jajowej, błona śluzowa złuszczana podczas miesiączki w fizjologicznych cyklach nie regeneruje się. Jednym słowem nie występują normalne cykle. Pojedyncze krwawienia występujące między kolejnymi dawkami hormonów nie są miesiączką. Jeżeli dojdzie do poczęcia dziecka (nie ma metody 100%) zarodek nie ma się gdzie zagnieździć i ginie. Procesy zachodzące w organizmie podczas zażywania pigułek są całkowicie nienaturalne, mogą wywołać wiele dolegliwości a nawet być przyczyną choroby.

Jakie szkody w organizmie może wywołać działanie pigułek?

Jest bardzo wiele skutków ubocznych wywołanych przez przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych. Należą do nich m.in. nudności, krwawienia, obrzmienia, choroby krwi, zatory żylne, choroby wątroby, dolegliwości związane z układem pokarmowym oraz zmiany hormonalne.

Które metody są najbezpieczniejsze i najbardziej skuteczne dla osób żyjących w małżeństwie?

Stowarzyszenie radzi stosować metody rozpoznawania fazy płodności w cyklu miesiączkowym czyli metody naturalnego planowania rodziny także osobom w młodym wieku. Wynika to z tego, że obserwację można zacząć już w niedługim czasie po wystąpieniu pierwszej miesiączki. Należy notować długość cykli, mierzyć podstawową temperaturę ciała a później dołączyć obserwację śluzu. W wieku 17 czy 18 lat można już mieć wystarczające doświadczenie i pewność po kilkuletniej obserwacji. Jeżeli natomiast dziewczyna nie rozpoczęła obserwacji odpowiednio wcześniej powinna jak najszybciej zacząć prowadzić własne obserwacje i skonsultować się z dyplomowanym nauczycielem NPR.

Co oznacza pojęcie tabletki wczesnoporonne?

Działanie tabletek wczesnoporonnych polega na zabiciu i wydaleniu z macicy zarodka, który już się tam zagnieździł. Najbardziej znanym środkiem wczesnoporonnym jest tzw. RU 486. Jest to bardzo niebezpieczny środek nie dostępny w Polsce. U kobiet, które go zażyły występowały bardzo niebezpieczne krwotoki, zwłaszcza przy stosowaniu go w zaawansowanej ciąży.

Na czym polega działanie środków typu kremy i pianki stosowanych dopochwowo?

Środki takie jak kremy, globulki dopochwowe czy pianki są chemicznymi środkami antykoncepcyjnymi. Zawierają silne związki chemiczne, działające zewnętrznie. Ich zadaniem jest chemicznie zniszczyć plemniki. Należy umieścić je w pochwie przed stosunkiem. Często są stosowane jako dodatkowa ochrona dla par używających prezerwatywy.

Czym jest spirala i jak działa?

Spirala czyli wkładka wewnątrzmaciczna jest środkiem mechanicznym mającym uniemożliwić zagnieżdżenie się zarodka. Działa wewnątrz macicy kobiety, wyróżnia się kilka ich rodzajów. Różnią się kształtem i rozmiarem, niektóre zawierają także sztuczne hormony lub miedź. Wszystkie działają na tej samej zasadzie. Wywołują stan zapalny w macicy i podrażniając szyjkę macicy utrudniają plemnikom przedostanie się do jej wnętrza. Zakłada się ją przeważnie na okres kilku lat (w zależności od rodzaju wkładki). Noszenie tego rodzaju wkładek jest bardzo niebezpieczne. Grozi to zakażeniami bakteryjnymi, uszkodzeniem macicy a w skrajnych przypadkach nawet ciążą pozamaciczną.

Dziękujemy za rozmowę

To była naprawdę miła i cenna rozmowa. Pomimo, iż myślałyśmy, że wiemy na ten temat już wszystko dowiedziałyśmy się wielu nowych i ciekawych rzeczy. Uzyskałyśmy też bardzo szczegółowe odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania.

Podajemy adres Stowarzyszenia:
ul. Wiejska 13 m 4 B
00-480 Warszawa