Dominique Poinsenet, Cervantes, Jezus Chrystus, Maryja,  34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............

Jolanta Kitura


Wędrówką życie jest człowieka, czyli...

Poeta na walizkach


Tak jak obiecaliśmy w poprzednim numerze Gazetki, prezentujemy miejsca, które odwiedził nasz wieszcz- Julek Słowacki.

Zycie na walizkach...

Wiadomo nie od dziś, że z każdym miejscem na Ziemi wiąże się jakaś anegdota, historia a co za tym idzie, jakiś pensjonat czy hotel, w którym zatrzymuje się podróżnik. Takich miejsc w czasie wypraw Słowackiego było mnóstwo. Postaramy się opisać te najciekawsze, najbardziej zastanawiające, które zdecydowały o takim, a nie innym sposobie patrzenia na świat przez wieszcza. Zacznijmy od początku, od najdłuższej eskapady naszego bohatera.

Słowacki kontra Bejrut

W roku 1836 wraz z 3 przyjaciółmi, Słowacki wyjeżdża w wielką podróż na wschód. Wypływają statkiem do Grecji. We wrześniu przebywają cały tydzień w Atenach i na wyspie Syra. Następnie w Aleksandrii, Kairze i Gizeh. Wybierają się też łodzią w górę Nilu. W końcu decydują się na podróż do Teb, by stamtąd, konno, dotrzeć do Damaszku i Bejrutu. Podroż trwała niezmiernie długo (całe dwa miesiące), więc Juliusz postanowił odpocząć w Bejrucie i zwiedzić okolicę. Wybrał się do Betcheszban - klasztoru ormiańskiego. Poeta uznał to miejsce za najładniejsze w ówczesnej Syrii. Swiątynia zbudowana na skale, na uboczu, w niczym nie przypominała obecnego wyglądu. Romantyczne otoczenie i spokój miejsca natchnęły Słowackiego do napisania "Anhellego". Tym samym45 dni, spędzone w ormiańskiej świątyni, na zawsze weszły do historii polskiej literatury. Były też ważne dla ugruntowania religijnej przemiany Słowackiego. Podróżowanie na osiołku, wielbłądzie, palenie fajki wodnej (sziszy) czy przeżycie burzy piaskowej a nawet trzęsienia ziemi przyczyniły się do ugruntowania religijnej przemiany Słowackiego. Ten ponad miesięczny "odpoczynek" w ormiańskim klasztorze sprawił także, że poeta po latach przystąpił do spowiedzi. Warto nadmienić, że w ramach obchodów 150. rocznicy śmierci Juliusza Słowackiego, 5 października 2000 roku w klasztorze, w którym przebywał poeta, odbyła się uroczystość otwarcia wystawy poświęconej jego twórczości oraz inauguracja Izby Pamięci. Słowacki, mieszkając w klasztorze, nie dał nam jednak możliwości ocenienia warunków lokalowych. Tutaj " szkiełko i oko" hotelarza nie ma racji bytu. Jest jednak miejsce, gdzie możemy się wyżyć. To zupełnie inny etap podróży wieszcza, a mianowicie Genewa.


Hotel Four Seasons, w którym mieszkał J. SłowackiHotel Four Seasons, w którym mieszkał J. Słowacki
Genewskie 5*

W liście do matki 6 czerwca 1834 r. pisał: "W Genewie od mojego pobytu przybyły dwa cuda- postawiono długi most przez jezioro i wybudowano ogromny hotel, czyli dom zajezdny przy moście". Dom zajezdny to obecnie pięciogwiazdkowy Four Seasons Des Bergue. Tu w grudniu 1927 r. zatrzymał się również w apartamencie nr 113 Józef Piłsudski. Les Pâquis to pierwszy i najstarszy hotel w mieście. Położony jest w pobliżu centrum biznesowo-handlowego nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Obiekt dysponuje 103 pokojami urządzonymi w stylu Louis Philippe. Jeden z nich zamieszkiwał poeta. Lubił luksus, bo hotel należy do nielicznych, ultraluksusowych, pięciogwiazdowych hoteli na świecie. Opatrzność losu sprawiła, że czuć w nim ciągle polskiego ducha. Otóż, właścicielem marki Four Seasons jest Isadore Sharp, kanadyjski biznesmen pochodzący z Ożarowa.

Słowacki na skrzydłach Białego Orła

I może na koniec bardziej lokalnie…wizyta Słowackiego we Wrocławiu. W mieście przebywał w maju 1848. Zatrzymał się wówczas w hotelu " Pod Białym Orłem" przy ul. Oławskiej. "Samo miasto Wrocław jest dosyć ładne, niezmiernie stare, wszystkie domy podobne do siebie, także dla kierowania się w tym mieście kompas bardzo by się przydał" - pisał w liście do matki, z którą po długiej rozłące spotkał się właśnie w hotelu. Tak oto przedstawiają się wybrane watki i miejsca podróży Słowackiego. O kolejnych będzie wkrótce mowa


***