Jezus Chrystus, Maryja, Cervantes, 34lo, liceum Cervantesa, Wilkowojski
............. Strona główna ..... Biblia..... Jan Paweł II..... Centrum Myśli JP2..... Pope to You.............


KTO NAJWAŻNIEJSZY W TELEWIZJI?

Wywiad z panem Pawłem Pochwałą, dziennikarzem telewizyjnym, współautorem scenariusza i prezenterem programu "Kawa czy herbata" w TVP1, przeprowadziły uczennice kl. I: Agata Pochwała, Anna Ryznar i Agnieszka Prykiel- Od kiedy chciał pan zostać dziennikarzem telewizyjnym?

- P.P.: Prawdę powiedziawszy, to nigdy nie chciałem... To zupełny przypadek, że wykonuję taką pracę.

- Na czym polega pana praca?

- P.P.:Telewizja to bardzo złożony rodzaj aktywności ludzkiej... miesza się w niej najnowocześniejsza technika z realną odpowiedzialnością, dobrym smakiem (albo częściej jego brakiem), wiedzą na różne tematy, jakimi się zajmujemy... Tak naprawdę moja praca polega na codziennym szukaniu równowagi pomiędzy tymi odległymi od siebie elementami... ku pożytkowi widzów, którzy w telewizji są najważniejsi.

- Na jakie przeszkody napotyka się pan w swojej pracy zawodowej?

- P.P.: Największą przeszkodą są nieprofesjonalni, tzn. nierzetelni współpracownicy... nie zdarzają się często, ale potrafią wszystko zepsuć.

- Jak radzi pan sobie z tremą występowania w telewizji?

- P.P.:Ja nie występuję w telewizji... ja w niej pracuję! A trema przed kamerą jest potworna... z biegiem lat coraz większa i nie ma na nią rady! Po prostu stojąc przed kamerą umieram z nerwów... ale bardzo to uczucie lubię!

- Czy ćwiczy pan dykcję i emisję głosu?

- P.P.:Z wykształcenia jestem reżyserem teatralnym i wiem co to jest dykcja... ale sam nigdy nie miałem z głosem kłopotów. Najważniejsze, aby pamiętać co chce się powiedzieć... a poza tym telewizja wybacza drobne błędy... nie zawsze wybaczają telewidzowie!

- Jak wygląda przygotowanie do programu telewizyjnego, który pan prowadzi?

- P.P.:To praca na okrągło! Trzeba uszy i oczy mieć szeroko otwarte przez 24 godziny na dobę. A potem te wybrane tematy, którymi - jak sądzimy - możemy zainteresować widzów, trzeba poukładać w trzygodzinny program...

- Jakie cechy powinien posiadać dobry dziennikarz?

-P.P.:Czy ja wiem?... Może najważniejsze jest to, aby mieć taki rzadki dar skupiania uwagi widzów... oczywiście mówię o dziennikarzach telewizyjnych. I na pewno musi czuć odpowiedzialność za to co robi... widz patrzy i słucha!

- Jaką rolę, pana zdaniem, pełni dziennikarz w społeczeństwie?

-P.P.:Ja staram się pamiętać, że dla znakomitej części Polaków telewizja to jedyne źródło informacji i wiedzy o otaczającym nas świecie... dlatego ten zawód... to poważna sprawa.

- Czy morderca księdza Jerzego Popiełuszki ma prawo pracować dzisiaj w środowisku mediów?

-P.P.:Odpowiem pytaniem: a jaka w ogóle jest rola i miejsce takich ludzi w społeczeństwie?

- W jaki sposób wiara w Boga wpływa na pana pracę zawodową?

- P.P.:Zasadniczy...

Dziękujemy za rozmowę